Руско вето за истрагата за напади со хемиско оружје во Сирија

Русија повторно во Советот за безбедност на ОН со вето ја запре натамошната истрага за употреба на хемиско оружје во Сирија, која на предлог на Јапонија требаше да продолжи уште еден месец.

Јапонија предложи резолуција која постојниот мандат на т.н. Заеднички механизам на ОН и Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) за истражување на хемиските напади во Сирија, требаше да го продолжи за 30 дена, во надеж дека ќе бидат откриени нови докази.

Тероризам | 22.08.2017

Ова е веќе единаесетто вето на Русија во Советот за безбедност на ОН, поврзано со сирискиот конфликт. Русија е постојана членка на највисокото тело на ОН. Тимот од ОН и Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ), упатиобвинувања на адреса на  сириската влада  за употреба на нервен гас. Русија, сојузникот на сириската влада, го критикува ангажманот на експертите, последниот извештај на специјалистите за хемиско оружје рускиот амбасадор во ОН, Васили Небенсја демонстративно го отфрли како „глупав виц“.

Москва и во четвртокот со вето блокираше резолуција предложена од САД.  „Русија го прокоцкува нашето време“, изјави во таа прилика видно изнервираната американска амбасадорка во ОН, Ники Хејли. Контрапредлогот за продолжување на мандатот на Заеднички механизам на ОН и Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ), доставен потоа од Русија, Боливија и Кина, беше отфрлен од трите западни вето-сили во ОН- САД, Велика Британија и Франција. Дали експертскиот тим ќе биде расформиран или сепак ќе добие можност за натамошна истрага, останува отворено прашање.

Алепо: Уништувањето на раскошниот град

Џамијата Омејади пред војната

Ова е фотографија од 2010 година. Бунтовите во арапскиот свет тогаш не беа стигнати до Сирија и Алепо. Џамијата е изградена во 775 година и е дел од Светското културно наследство на УНЕСКО.

Алепо: Уништувањето на раскошниот град

Џамијата Омејади денес

Џамијата беше тешко оштетена во борбите во 2013 година. На 24 март 2013. се урна минарето изградено во 11. век. Денес џамијата наликува на напуштена руина.

Алепо: Уништувањето на раскошниот град

Амамот Ел Нахасин пред војната

Во амамот во старото градско јадро на Алепо посетителите уживаат во мирот по направената бања. Фотографијата е направена есента 2010 година.

Алепо: Уништувањето на раскошниот град

Амамот Ел Нахасин сега

Шест години потоа амамот не зрачи со мир и спокојство. „Раните“ од војната му се видливи.

Алепо: Уништувањето на раскошниот град

Цитаделата на Алепо пред војната

Цитаделата на Алепо е една од најстарите и најголемите тврдини на светот. Голем дел од објектот е изграден во 13. век.

Алепо: Уништувањето на раскошниот град

Цитаделата денес

Некогашната туристичка атракција е во голем дел уништена и денес како сениште се издига над градот.

Алепо: Уништувањето на раскошниот град

Старото градско јадро некогаш

24. ноември 2008 година: Старото градско јадро на Алепо. Луѓе седат во кафулињата, сместени како во рамка од шарени светла.

Алепо: Уништувањето на раскошниот град

Старото градско јадро денес

13 декември 2016: Старото градско јадро е престорено во прав и пепел.

Алепо: Уништувањето на раскошниот град

Трговскиот центар Шахба пред војната

Божиќни подароци висат закачени на таванот на трговскиот центар Шахба во декември 2009 година. Петкатниот трговски центар беше отворен во 2008 година и се вбројуваше во најголемите во Сирија.

Алепо: Уништувањето на раскошниот град

Трговскиот центар Шахба денес

„Трајно затворен“ - оваа информација се појавува на Гугл кога се пребарува поимот „Shahba-Mall“ денес.Трговскиот центар беше тешко оштетен во воздушните напади во 2014 година.

Алепо: Уништувањето на раскошниот град

Пазарот Ал Зараб пред војната

Влезот во пазарот Ал Зараб во 2008 година, облеан во топла светлина.

Алепо: Уништувањето на раскошниот град

Пазарот Ал Зараб денес

Декември 2016: Влезот во пазарот е уништен речиси целосно.


Следете нѐ