Сезона на протести: Од Тврдокорни до „За заедничка Македонија“

Сезона на протести: Од Тврдокорни до „За заедничка Македонија“

Груевски и „народот“

„Сакам да им порачам на сите граѓани дека ако сметаат и ако планираат со седење дома и гледање телевизија дека некој друг ќе им ја одбрани државата, длабоко се во заблуда. Тоа народот може да го докаже на дело и да покаже поинакво однесување“, изјави Никола Груевски во интервјуто за телевизијата Сител на 26 февруари. Веќе следниот ден се одржа првиот протест за одбрана на татковината...

Сезона на протести: Од Тврдокорни до „За заедничка Македонија“

„За заедничка Македонија“

Првиот протестен марш беше оддржан на 27 февруари. Граѓани со транспаренти на кои беа испишани пораки за одбрана на Македонија се собраа пред Владата од каде го започнаа маршот кон Собранието. Предводници маршот се Богдан Илиевски, Борис Дамовски и Игор Дурловски здружени во иницијативата „За заедничка Македонија“.

Сезона на протести: Од Тврдокорни до „За заедничка Македонија“

Тврдокорни

Во првите неколку денови од протестите, пораката за „Заедничка Македонија“ беше во втор план, а настапот на демонстрантите беше одбележан со транспаренти кои го потенцираа нивниот надпартизам или се промовираше Македонското патриотско здружение- „Тврдокорни“. Мотото на почетокот беше „Македонски марш- завет за Македонија“.

Сезона на протести: Од Тврдокорни до „За заедничка Македонија“

Црвени линии

Барањата на демонстрантите и иницијативата „За заедничка Македонија“ се безусловно отфрлање на т.н. Тиранска платформа и зачувување на унитарноста на Македонија. Тие исто така се против двојазична и двонационална Македонија, против промена на знамето, химната и државниот грб.

Сезона на протести: Од Тврдокорни до „За заедничка Македонија“

„Чиста Македонија“

Организаторите на протестите порачаа дека нивните барања се базирани на вредностите на претходните три Илиндени - соживот, почит и толеранција. „Сакаме да живееме во оваа земја заеднички со сите останати народи – како што сме живееле до сега, да продолжиме во иднина“ изјави Богдан Илиевски - иако на првиот ден од протестите се скандираше за „чиста Македонија“ и против „клетите Шиптари“.

Сезона на протести: Од Тврдокорни до „За заедничка Македонија“

Стари пораки

Политичките пораки на транспарентите кои можат да се видат на протестите имаат препознатлива симболика. На нив се испишани пораки против мешањето на ЕУ во кризата, против Џорџ Сорос и амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли - додека истовремено се изразува поддршка за Доналд Трамп. Оваа констелација на пораки во голем дел се поклопува со реториката на власта во пред и пост изборниот период.

Сезона на протести: Од Тврдокорни до „За заедничка Македонија“

Јоханес Хан „сардисан“

При посетата на Скопје на 21 март, Јоханес Хан беше пречекан со протест пред седиштето на ЕУ од демонстрантите на „За Заедничка Македонија” и дел од вработените во Трансмет. Граѓаните се собраа пред канцелариите на ЕУ, а вработените во компанијата на Сеад Кочан со камиони го блокираа булеварот. Хан мораше да излезе од задната врата под полициски надзор, без да биде забележан од демонстрантите.

Сезона на протести: Од Тврдокорни до „За заедничка Македонија“

Медиумски (не)пријатели

„Медиумите под отстрел“ - гласи еден од транспарентите на протестите, алудирајќи на случајот на Сеад Кочан, исто така сопственик на телевизија НОВА. Но, се чини дека токму новинарите кои известуваат од протестите се најдоа на мета на демонстрантите. На вториот ден од протестите беа нападнати двајца новинари кои со повреди завршија во ургентниот центар.

Сезона на протести во Македонија

Со недели граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ одржува протестни маршеви на улиците низ Скопје и други градови. Демонстрантите маршираат од Владата до Собранието и по пат, застанувајќи пред канцеларијата на претседателот Ѓорге Иванов, со аплауз му даваат поддршка за неговите одлуки. Нивниот револт е насочен кон ткн. „Тиранска платформа“. 

Следете нѐ