Тажен ден за македонскиот медиумски пејсаж

Весниците „Утрински весник “ и „Вест“ денеска за последен пат излегоа во печатено издание. Овие два медиумски бренда долго време беа значаен дел од секојдневието на граѓаните во независна Македонија.

„Утрински весник"згаснува по цели 18 години, а „Вест“ по 17 години постоење на медиумскиот простор во Македонија. На насловната страница на последниот печатен број на „Утрински“ стои „ До наредно гледање“, додека во „Вест“ се одлучија за „Чао“. Новинарите од двата весника вчера преку мирен протестен собир го одбележаа згаснувањето на двата дневни весници кои ги издаваше Медиа Принт Македонија (МПМ). Новинарите добија поддршка од Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници на Македонија и од Европската федерација на новинари, чиј генерален секретар, Рикардо Гутиерез, присуствуваше на собирот. 

Според расположивите информации весниците „Утрински“ и „Вест“ ќе станат веб-портали со по неколку вработени, а останатите новинари ќе останат без работа.

Како причина за укинувањето на печатените изданија на двата весника е наведена лошата финансиска состојба на фирмата „Графички центар“, која е сопственик на МПМ, за која почна претстечајна постапка во Основниот суд Скопје 2.  Новорегистрирана фирма наследник на МПМ со слично име „Медиа принт ДООЕЛ", во меѓувреме објави огласи за вработување на 55 новинари. Во моментов МПМ има вкупно 230 вработени во сите медиуми и во администрацијата. Од нив во новата фирма би требало да се префрлат само 113 вработени. Од досегашните изданија на МПМ на пазарот во печатено издание ќе остане само уште еден дневен весник- „Дневник“.

Лица и настани: 25 години независност

„Нека ни е честита слободна, суверена, самостојна Македонија!“

Со овие зборови тогашниот претседател Киро Глигоров им го честиташе референдумскиот резултат на граѓаните собрани на плоштадот во Скопје.

Лица и настани: 25 години независност

Песна и оро

Независноста беше прославена со песни и ора на плоштадот. Остварен беше идеалот на генерации Македонци кои се бореа за независна држава.

Лица и настани: 25 години независност

Киро Глигоров

Глигоров беше првиот претседател на независна и суверена Македонија. Ќе остане запаметен по успешните преговори за мирно напуштање на југословенската федерација и по мудрото раководење со државата во клучните, критични моменти на 1990-те години.

Лица и настани: 25 години независност

Стојан Андов

Андов беше прв претседател на плуралистичкото Собрание. Во долгата политичка кариера учествуваше во носењето на речиси сите клучни одлуки за државата. „Независноста беше највисокиот дострел во нашата историја“, изјави Андов за ДВ лани, на 24 годишнина.

Лица и настани: 25 години независност

„Врсник“ со независноста

Во 2011 година, по повод годишнината од независноста, објавивме интервју со Христијан Проданов. Тој е роден пред полноќ ноќта на 8 септември 1991 година. „Мајка ми и ден денес кога на телевизија ја даваат прославата од независноста ќе ме викне и ќе ми рече во овие мигови ти се раѓаш“, ни рече тогаш Христијан.

Лица и настани: 25 години независност

Конфликтот од 2001

Конфликтот во 2001 година меѓу македонските безбедносни сили и албанските бунтовници предводени од паравоената ОНА, се закануваше да ја разори кревката демократија. Конфликтот заврши со потпишување на Охридскиот рамковен договор кој во меѓувреме беше вметнат и во Уставот.

Лица и настани: 25 години независност

Смртта на Борис Трајковски

На 26 февруари 2004 година авионот со кој претседателот Борис Трајковски патуваше од Скопје кон Мостар, БиХ се урна во близина на крајната дестинација. Смртта длабоко ја потресе Македонија. Покрај Трајковски, загинаа и уште осум патници- членови на неговиот кабинет, како и членови на екипажот.

Лица и настани: 25 години независност

Никола Груевски

Груевски ги одбележа последните десет години во македонската политика. Тој е политичар со најдолг стаж на премиерската функција, но резултатите од неговото владеење се, најблаго речено, спорни. 25 години од независноста Македонија е сеуште меѓу најсиромашните земји во Европа, со висока стапка на невработеност и уште подалеку од евро-атлантските интеграции.

Лица и настани: 25 години независност

Шарената револуција

Иницијална каписла за најдолготрајните и најмасовни граѓански протести во македонската историја беше амнестијата која претседателот Ѓорге Иванов им ја додели на осомничените политичари и нивни соработници. Шарената револуција, како што подоцна беше наречена, успеа да се избори за повлекување на амнестијата. Наредниот период ќе покаже дали и останатите нејзини барања ќе бидат остварени.Следете нѐ