Вартбург е мртов, да живее Вартбург!

Популарна алтернатива

Едноставно не ги прават како што ги правеа. Вартбург беше популарна алтернатива на раздрнканиот Трабант. За околу 4000 источногермански марки плус (или околу 18.000 источногермански марки вкупно) другарите можеа да добијат возило со повеќе коњски сили и нешто подобар дизајн. Вартбургот исто така имаше и поголема брзина - 120 км на час - но „само по удолница“, велеа граѓаните на Источна Германија.

Вартбург е мртов, да живее Вартбург!

Во АВЕ

По производството на првиот Вартбург во фабриката АВЕ во Ајзенах во 1955 година, следуваа уште 1,2 милиони возила. Но, по падот на Берлинскиот ѕид, падна и побарувачката по источногермански возила. Одеднаш околу 6.100 работници беа соочени со невработеност.

Вартбург е мртов, да живее Вартбург!

Автомобили има, но не и купувачи

Нивото на економска стабилност во Ајзенах, каде се произведуваше Вартбург, често беше мерено според бројот на возила паркирани покрај патот. Во април 1991 година улиците беа „полни со непродадени возила“, се саќава Харалд Лизке, поранешен раководител на Работничкиот совет на АВЕ.

Вартбург е мртов, да живее Вартбург!

Опел за спас

Надеж за илјадниците работници во Ајзенбах стигна во февруари 1991 година. Тогаш Опел почна производство на територија на источна Германија, каде се стартуваше со изработка на моделите Корса и Адам. Сепак, половината врабнотени во автомобилската индустрија во источна Германија останаа без работа по обединувањето на државата.

Вартбург е мртов, да живее Вартбург!

Преживеани

Сѐ на сѐ, во Ајзенах се произведоа 1,2 милиони возила Вартбург. Наспроти тоа, во Цвикау беа произведени 2,8 милиони Трабанти. Денес во Германија легално се возат само околу 7.300 Вартбурзи и 33.500 Трабанти.

Вартбург е мртов, да живее Вартбург!

Олдтајмери

Повеќето Трабанти може да се видат на улиците на покраината Саксонија. Но, најдобрите примероци сепак може да се најдат на шоуата на олдтајмери ширум земјата. И Вартбург и Трабант се автомобили кои имаат сѐ уште посебно место во срцата на многу Германци.

Вартбург е мртов, да живее Вартбург!

Култ-статус

Некои од сопствениците на Вартбург чекале и по 14 години додека возилото им биде испорачано. При толку долго чекање, не е ни чудо што вториот по популарност автомобил во источна Германија достигна таков култ-статус.

Следете нѐ

Albanian Shqip

Amharic አማርኛ

Arabic العربية

Bengali বাংলা

Bosnian B/H/S

Bulgarian Български

Chinese (Simplified) 简

Chinese (Traditional) 繁

Croatian Hrvatski

Dari دری

English English

French Français

German Deutsch

Greek Ελληνικά

Hausa Hausa

Hindi हिन्दी

Indonesian Indonesia

Kiswahili Kiswahili

Macedonian Македонски

Pashto پښتو

Persian فارسی

Polish Polski

Portuguese Português para África

Portuguese Português do Brasil

Romanian Română

Russian Русский

Serbian Српски/Srpski

Spanish Español

Turkish Türkçe

Ukrainian Українська

Urdu اردو