Шмркови со боја и Прометеј

Илјадници против власта

Ова беа најмасовни протести на „Шарената револуција“ од нејзиниот почеток пред повеќе од два месеца, по аболицијата на осомничените политичари од страна на претседателот Ѓорѓе Иванов. Илјадници граѓани скандираа „Оставка, оставка“ и бараа уставна заштита на новоформираното Специјално обвинителство, на кое, според нив му се заканува нарачано укинување од страна на Уставниот суд.

Шмркови со боја и Прометеј

Гласот на граѓаните мора да се чуе

Пред Владата говореа повеќе активисти на антивладините протести, меѓу кои и Павле Богоевски. Тој порача: „Граѓаните мора да бидат дел од решението на кризата. Не за да носиме политики или да се бориме за власт, туку за да се осигураме дека идните преговарачки процеси ќе бидат транспарентни и секој граѓанин на улица ќе знае што се случува зад тие врати“.

Шмркови со боја и Прометеј

Боја, многу боја...

„Шарените командоси“ на протестите извадија црева од кои се прскаше со шарени бои по зградата на Министерството за правда.

Шмркови со боја и Прометеј

... и камења

Настрадаа и повеќе прозорци на Министерството за правда, откако се фрлаа камења и полни кофи со боја врз фасадата, додека демонстрантите пееја „Шутка не ти бега Никола“.

Шмркови со боја и Прометеј

Прометеј е и натаму исправен

Шарениот „Прометеј“ остана да стои. Иако демонстрантите повеќе од половина час се обидуваа да му врзат платно околу вратот со кое ќе го повлечат и турнат на земја, полицијата ги спречи во намерата.

Шмркови со боја и Прометеј

Полицијата направи обрач околу споменикот

Прометеј беше чуван од полицајци до доцна во ноќта. „Перформансот околу позлатениот споменик наиде на големо одобрување меѓу демонстрантите, исто како и пред неколку недели кога беше разубавен со боја. Се чини дека овој чин беше разбран како симболичен атак врз симболот на глупоста, обвиен во злато во време кога снемува леб“, оцени гаѓанскиот активист Марјан Забрчанец.

Наши партнери

Следете нѐ

Albanian Shqip

Amharic አማርኛ

Arabic العربية

Bengali বাংলা

Bosnian B/H/S

Bulgarian Български

Chinese (Simplified) 简

Chinese (Traditional) 繁

Croatian Hrvatski

Dari دری

English English

French Français

German Deutsch

Greek Ελληνικά

Hausa Hausa

Hindi हिन्दी

Indonesian Indonesia

Kiswahili Kiswahili

Macedonian Македонски

Pashto پښتو

Persian فارسی

Polish Polski

Portuguese Português para África

Portuguese Português do Brasil

Romanian Română

Russian Русский

Serbian Српски/Srpski

Spanish Español

Turkish Türkçe

Ukrainian Українська

Urdu اردو