Уапсен Сириец поради сомневање за напад во Германија

Во Шверин е уапсен 19-годишен Сириец кој имал намера да убие што е можно поголем број луѓе, соопшти Сојузното обвинителство.

Сојузното обвинителство во Карлсруе соопшти дека во акцијата на апсење биле вклучени специјални полициски сили и припадници на Германската криминалистичка служба. Покрај апсењето на 19-годишниот Сириец, извршен е и претрес на становите на осомничениот, како и на други, досега неосомничени, лица.

Според досегашната истрага, уапсениот се товари за намера да изврши исламистички мотивиран напад со експлозив во Германија. Тој веќе бил во фаза на подготовки за нападот. Сириецот најверојатно подолго време бил во визирот на властите. Уште во јули годинава донесол одлука да изврши напад со експлозив, со цел да убие и повреди што е можно поголем број лица. Од јули почнал со набавка на делови за бомба и хемикалии.

Дали осомничениот веќе имал одбрано цел за напад сѐ уште не е јасно. Засега нема знаци за поврзаност на Сириецот со терористичка организација, се вели во Обвинителството.

Во Германија досега имаше повеќе апсења на осомничени лица кои планирале напади од исламистички мотиви. Последно во средата минатата недела во Берлин беше уапсен 40-годишник, кој според истрагата припаѓа на исламистичката сцена. Во јули 2016 година во баварски Ансбах во воздух се крена 27-годишен сириски бегалец, при што повредени беа 15 лица.

Хронологија: терористички заговори во Германија

Лајпциг, октомври 2016

Полицијата во Лајпциг го уапси 22-годишниот сириски бегалец Џабер ал Бакр по дводневна потрага откако беше откриен експлозив и опрема за производство на бомби во неговиот стан во Кемниц. Беше осомничен за планирање напад врз аеродромот во Берлин. Два дена подоцна, беше пронајден обесен во затворската келија.

Хронологија: терористички заговори во Германија

Ансбах, јули 2016

Во јули годинава, „Исламската држава“ ја презеде одговорноста за два напади извршени од баратели на азил. 15 луѓе беа повредени во вински бар во близина на влезот на музички фестивал во баварскиот град Ансбах, откако сириски бегалец активираше бомба. Напаѓачот загина во атентатот.

Хронологија: терористички заговори во Германија

Вирцбург, јули 2016

17- годишен барател на азил вооружен со секира и нож изврши напад во регионален воз кај Вирцбург. Пет лица беа тешко повредени, а напаѓачот беше застрелан од полицијата. Германските власти соопштија дека тинејџерот бил осаменик инспириран од „Исламската држава“, но не бил член на мрежата.

Хронологија: терористички заговори во Германија

Диселдорф, мај 2016

Три осомничени членови на „Исламската држава“ беа уапсени во три германски покраини. Власатите велат дека двете лица планирале да се разнесат со експлозив во центарот на Диселдорф, додека третиот напаѓач и четврто лице кое беше уапсено во Франција, планирале да отворат оган врз случајните минувачи.

Хронологија: терористички заговори во Германија

Есен, април 2016

Полицијата уапси три лица откако бомба повреди три лица во храм на Сиките во Есен. Бомбата беше активирана по свадбена прослава, уништувајќи ја внатрешноста на објектот. За нападот е осомничен 16- годишник кој и се предаде на полицијата, додека уште еден малолетник беше уапсен во неговиот дом.

Хронологија: терористички заговори во Германија

Хановер, февруари 2016

Германката со мароканско потекло Сафиа С. е обвинета за напад со нож врз полицаец на главната железничка станица во Хановер. Оваа 16- годишна девојка била мотивирана од „членови на Исламската држава во Сирија да го изврши нападот“, вели јавниот обвинител Симон Хенрикс.

Хронологија: терористички заговори во Германија

Берлин, февруари 2016

Во неколку одвоени рации низ државата, полицијата уапси тројца Алжирци осомничени за врски со „Исламската држава“ и за планирање терористички напади во Берлин. Покраинското јавно обвинителство вели дека постоеле „конкретни“ планови за напад во главниот град.

Хронологија: терористички заговори во Германија

Оберурсел, април 2015

Локалната велосипедска трка беше откажана откако полицијата откри дека е можна цел на исламски терористички напад. Еден 35-годишен маж со турско потекло и неговата 34-годишна сопруга беа уапсени под сомнение дека планирале напад. Во нивниот дом полицијата пронајде материјал за изработка на бомби.

Следете нѐ