ФАЦ: Ципрас ќе го истурка Договорот од Преспа пред евентуални предвремени избори

Посетата на германската канцелара Ангела Меркел на Грција се реализира во трубулентни времиња за владата на Ципрас поради прашањето на Македонија. Еве што пишува германскиот печат на оваа тема:

Германската канцеларка Ангела Меркел својата четврта посета на Грција ја почна среде почеток на политички турбуленции во Атина, констатира весникот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“, наведувајќи дека поради прашањето на Македонија коалицијата на Ципрас со деснопопулистичката партија „Независни Грци“ (АНЕЛ) се заканува да се распадне. Во текстот, меѓу другото, се вели:

„Нивниот партиски шеф (на Независни Грци, н.з.) Панос Каменос сака да ја напушти владата во знак на протест против наводно предавничкиот договор со Скопје. Меѓутоа, веројатно нема да го следат сите пратеници. Најмалку двајца парламентарци на АНЕЛ најавија дека ќе гласаат за договорот (од Преспа, н.з.). Ципрас може да смета и на некои други опозициски пратеници. „Секој човек кој размислува логично во Евроа го претпочита договорот“, вели Ципрас за договорот со Скопје. Меркел вчера застана јасно зад него и повика да се даде согласност за договорот. Тоа ќе им биде од полза на сите, оцени Меркел. Ципрас веќе јасно кажа што планира да направи во случај на повлекување на АНЕЛ: ќе го постави прашањето за доверба на владата, меѓутоа пред да бидат распишани предвремени избори во парламентот уште овој месец ќе бидат истуркани договорот со Скопје, како и некои централни закони. За тоа веројатно ќе има неопходно ад-хок мнозинство.“

Повеќе: 

Меркел од Грција бара согласност за Договорот од Преспа

Меркел ќе интервенира кај Мицотакис за договорот со Македонија

„Бадишес тагблат“ коментира дека поради прашањето на Македонија Ципрас е соочен со опасност да не биде веќе столб на стабилност:

„Решавањето на конфликтот со Македонија би било важен сигнал за цела Европа. Но, на Ципрас му откажуваат послушност коалициските партнери и опозициската Неа Демократија (сестринска партија на ЦДУ/ЦСУ). Во многу ЕУ-земји - во Полска, Унгарија и во земјата која претседава со ЕУ, Романија - стабилноста е непознат збор. Грција би можела набрзо да припаѓа на оваа несакана алијанса. Доволна причина за Меркел да ја искористи фазата на нормалност и да негува пријателства додека ги има.“

Осврнувајќи се на односот на Меркел и Ципрас, „Фолксштиме“ од Магдебург оценува:

„Во левичарскиот премиер Ципрас, кој долго време ѝ беше противник, таа во меѓувреме има соработник на европскиот проект. Двајцата се залагаат за крај на спорот за името со Македонија, што е предуслов за пополнување на ЕУ-празниот простор на Западниот Балкан. За Меркел, која се наоѓа во есента на своето канцеларување, тоа е и добра шанса за поправање на нејзиниот европски биланс.“

Договор за решавање на спорот за името

Потпишување

Договорот за решавање на спорот за името во Псарадес, на грчката страна од Преспанското Езеро, го потпишаа министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас. „Горди сме затоа што избравме решение што нѐ обединува“, оцени македонскиот премиер Заев. Неговиот грчки колега Ципрас рече: „Овде сме да ги залечиме раните што ги остави времето, да отвориме пат за мир, братство и пораст“.

Договор за решавање на спорот за името

Роденден

Потпис на договорот стави и долгогодишниот посредник на Обединетите Нации во спорот за името, Метју Нимиц. Потпишувањето се падна токму на неговиот 79-ти роденден. „На членовите на моето семејството им реков дека не сакам подароци за овој роденден, зашто двајца премиери ќе ми дадат еден голем подарок“, рече Нимиц на церемонијата во Псарадес.

Договор за решавање на спорот за името

Вратоврска

Кога по потпишувањето на договорот требаше да се направи семејна фотографија од настанот, македонскиот премиер Зоран Заев, веројатно не сакајќи да се разликува од Алексис Ципрас, кој е познат по тоа што не носи вратоврски, ја извади својата црвена вратоврска и му ја подари на својот грчки колега. Тоа беше поздравено со широки насмевки и громогласен аплауз од присутните.

Договор за решавање на спорот за името

Договорот зачинет со македонска храна и вино

Официјалната средба по потпишувањето во Псарадес се префрли на македонскиот брег на Преспанското Езеро. Двете делегации до Отешево стигнаа по воден пат, со чамци. Во Отешево се водеа билатерални разговори и имаше свечен ручек. На заедничкиот ручек присуствуваа и претставниците на Европската Унија и Обединетите Нации – Федерика Могерини, Јоханес Хан, Метју Нимиц и Розмари Ди Карло.

Договор за решавање на спорот за името

Протести во Скопје

Потпишувањето на договорот за решавање на спорот за името предизвика протести во Македонија. Демонстрантите пред Собранието на 17.06.2018 се судрија со полицијата. Во безредијата имаше повредени и приведени лица. Според полициски наводи, има неколку повредени полицајци, како и над 25 уапсени учесници на протестите. Официјален организатор на протестите нема.

Договор за решавање на спорот за името

Се протестира и во Грција

Во Грција исто така се протестира. Противниците на договорот за решавање на спорот за името во Атина за време на расправата за доверба на владата на Ципрас се судрија со полицијата пред парламентарната зграда (фото: 16.06.2018). Полицијата мораше да употреби солзавец за да ја разбие толпата која се обиде да влезе во парламентарната зграда. Владата го преживеа гласањето.

Договор за решавање на спорот за името

Уште многу работа

Ставањето потпис на Конечната спогодба за решавање на спорот за името е само еден од чекорите кои следуваат во наредните месеци до конечно решение. Следува ратификација во македонското Собрание, референдум на кој македонските граѓани ќе се изјаснат за договорот, а потоа и ратификација во грчкиот парламент.

Поврзана содржина

Северна Македонија | пред 16 часови

„Северна Македонија нема План Б“

Северна Македонија | 13.06.2019

Скопје ги чека сигналите од Берлин

Следете нѐ