2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Хрватите се жалат на судиите

ЕМФ/хина/миа19 јуни 2012

Селекциите на Шпанија и на Италија по синоќешните натпревари од „Ц“ групата изборија пласман меѓу осумте најдобри репрезентации на Европското првенство.

Фотографија: picture-alliance/dpa

Во Гдањск на „ПГЕ Арена“ европскиот шампион Шпанија ја победи Хрватска со 1:0, додека на вториот дуел од групата, Италија очекувано со 2:0 ја совлада Република Ирска. Шпанија го освои првото место на табелата со 7 бодови, Италија освои 5, Хрватска 4, а Република Ирска остана без бод.

Откако Италија поведе со 1:0 против Ирците со голот на Антонио Касано во 35.минута, јасно беше дека натпревар без голови не им одговара на Хрватите, кои пак одлично ја неутрализираа играта на „црвената фурија“. Екипата на Славен Билиќ беше приморана да тргне поофанзивно кон голот на Икер Касиљас. Иако Хрватска имаше две добри шанси преку Иван Ракитиќ, голот на одлука во 88. минута го постигна Хесус Навас и така Шпанија остана со шанса за одбрана на титулата.

„Тажно, жално, не можам да прежалам што не се пласиравме во четвртфиналето, но можам да кажам дека судиите одлучија кој ќе мине натаму. Сите бевме одлични, зашто не е мала работа да се одигра рамнопрвано против Шпанија, дури и да се создадат повеќе конкретни шанси. Но, очигледно некој не сакаше да одиме натаму“, изјави Марио Манџукиќ по поразот.

UEFA EURO 2012 Italien Irland Cassano Torjubel
Антонио Касано беше стрелец на првиот гол за ИталијаФотографија: Reuters

Ведран Ќорлука го нарече германскиот судија на натпреварот „слепец“ којшто ја оштетил хрватската екипа.

Денеска се играат последните два натпревара од групната фаза. Во „Д“ групата ко-домаќинот Украина игра со Англија, додека Франција за противник ја има веќе отпишаната Шведска. Почетокот на двата натпревари е во 20:45 часот.

На табелата Франција и Англија имаат по 4 бодови, Украина 3, а Шведска е без бод.