Шалке и натаму на врвот

22 април 2007

Баерн од Минхен и дефинитивно се збогува со шансите за освојување уште една титула во фубалската Бундеслига . И натаму тесна трка за титулата

Екипата на Вердер заостанува само два бода зад Шалке
Екипата на Вердер заостанува само два бода зад ШалкеФотографија: AP

Шалке 04 успеја да ја задржи предноста од два поена пред Вердер од Бремен на врвот на табелата , победувајќи го вчера Енерги Котбус на домашен терен со 2:0 . По слабото прво полувреме , тренерот Мирко Сломка имаше добри совети за играчите на полувремето :

Мислам дека потоа во второто полувреме толку многу го засиливме притисокот , што резултираше со голем број шанси кои ни донесоа победа – истакна Сломка по натпреварот.

Вердер во Бремен само еден ден беше на врвот на табелата откако во петокот го совлада Ахен со 3:1 . Штудгарт пак со победата на баерн од Минхен со 2:0 се зацврсти на третото место со четири бода помалку од Шалке значи сеуште со шасни за титулата и поубава предност пред четвртиот Баерн,

Денеска одигревме суверено , игравме тимски , назад добро работевме а напред направивме многу шанси за гол и победивме апсолутно заслужено – задоволен беше тренерот на Штудгарт Армин Фе. За неговиот колега од баерн , Отмар Хицвелд сеуште има шанси Баерн да стигне барем до третото место кое носи директен пласман во Лигата на шампионите :

И покрај тоа не сме потиштени , бидејќи пред нас има уште 4 натпревари 12 поени за освојување . Мораме да победиме во секој од нив и да се надеваме дека Штудгарт ќе киксне еднаш или двапати- истакна Хицвелд. На останатите вчерашни натпревари, Волфсбург загуби дома од Билефелд со 3:2, Франкфурт уште поубедливо беше поразен на домашен терен од Бохум со 3:0 а победа во гости славеше и Борусија од Дортмунд против Херта Берлин. Дома суверено одигра Леверкузен и со два спрема нула го совлада Нирнберг. Денеска играат уште Хамбург против Мајнц и хановер и Борусија Менхенгладбах.