2. Przejdź do głównego menu
  3. Przejdź do dalszych stron DW

EURO: Koniec niemieckich marzeń. "Polska wspaniałym gospodarzem"

Bartosz Dudek29 czerwca 2012

Niemcy odpadły w półfinale mistrzostw Europy w piłce nożnej. Włosi wygrali w czwartek wieczorem (29.06.12) w Warszawie 2:1. Transmisja meczu w niemieckiej TV zakończyła się wielką pochwałą pod adresem Polaków.

German players leave the pitch after the Euro 2012 soccer championship semifinal match between Germany and Italy in Warsaw, Poland, Thursday, June 28, 2012. (Foto:Matthias Schrader/AP/dapd)

Spełniły się najgorsze oczekiwania: Anglicy mieli znowu zrzuty karne a Niemcy niezwyciężonego dotychczas na turniejach przeciwnika – Włochy. Niemiecka jedenastka przegrała, jak podkreślają komentatorzy – zasłużenie. Dla samej drużyny i jej kibiców był to smutny wieczór. Dwa gole napastnika Mario Balotellego jeszcze w pierwszej połowie dały Włochom komfortowe prowadzenie. Po przerwie Niemcy uporczywie nacierali, ale bramka kontaktowa z rzutu karnego zdobyta przez Özila przyszła za późno. Tym samym Włosi zmierzą się w najbliższą niedzielę w Kijowie z obrońcami tytułu – Hiszpanami. - To bardzo, bardzo gorzkie. Popełnialiśmy głupie błędy - przyznał kapitan reprezentacji Niemiec Philip Lahm. Rozczarowany był także menadżer niemieckiej reprezentacji Oliver Bierhoff. - Przede wszystkim przespaliśmy pierwszą połowę. Umożliwiśmy Włochom zdobycie bramek. Graliśmy bez polotu – podsumował.

Ciepłe słowa pod adresem Polski

Na zakończenie transmisji z Warszawy komentator telewizji publicznej ARD skierował ciepłe słowa pod adresem Polaków. - Turniej był świetnie zorganizowany. Polacy byli wspaniałymi, serdecznymi gospodarzami. Polska pokazała się jako kraj nowoczesny i otwarty na świat – podsumował.