2. Mergi direct la meniul principal
  3. Accesează direct mai multe site-uri DW

CM 2010: Villa şi Iniesta - eroii Spaniei

26 iunie 2010

Ultimul meci din faza grupelor i-a încântat pe suporteri printr-un stil de joc spectaculos şi curajos.

David Villa (în stânga) şi coechipierul său Xavi Hernandez după primul gol din meciul cu ChileImagine: AP

În ciuda unor faze spectaculoase, selecţionata din Chile nu a reuşit să marcheze în prima repriză. În schimb, spaniolul Villa le-a asigurat campionilor europeni primul gol, facilitat de o greşeală a portarului din Chile. Tot în prima repriză, Iniesta a marcat un al doilea gol pentru Spania. Rezultatul final a fost 2:1 pentru spanioli, după ce Millar a îmbunătăţit scorul sudamericanilor cu un gol la scurt timp după pauza dintre reprize. După victoria spaniolilor, Andreas Iniesta a declarat:

"A fost o şansă unică de a le arăta tuturor cine suntem, chiar dacă am pierdut primul meci al turneului. M-am simţit foarte bine. Echipa a fost unită, am jucat bine cu toţii, iar acum am ajuns unde ne-am dorit."

Elveţienii au ratat calificarea în optimi

Tot pe 25 iunie, elveţienii au ratat şansa de a se califica în optimile de finală după rezultatul de 0:0 din meciul cu Honduras. Cu toate că jucătorii din ţara cantoanelor au fost mai buni, nu au avut prea multe ocazii de a marca un gol, din cauza stilului de joc foarte defensiv al adversarilor. Ottmar Hitzfeld, antrenorul naţionalei Elveţiei, a mărturisit că:

"Din păcate, nu am meritat să câştigăm, din moment ce nu am reuşit să marcăm niciun gol."

În grupa G nu au existat mari surprize: Brazilia s-a calificat, după cum era de aşteptat, în optimile de finală. Alături de echipa sudamericană care a câştigat cinci campionate mondiale, s-au mai calificat portughezii, iar selecţionatele din Coasta de Fildeş şi Coreea de Nord sunt nevoite să-şi ia rămas bun de la turneul din Africa de Sud.

Brazilia - Portugalia: Un meci lipsit de strălucire

Brazilienii au ştiut încă înainte de meciul cu Portugalia că vor ajunge în optimi şi nu s-au obosit prea tare în timpul partidei. Vedetele sudamericane păreau obosite şi lipsite de orice entuziasm şi ambiţie. Cum vede Lucio, căpitanul echipei Braziliei, meciul din 25 iunie?

"Sigur că puteam să arătăm în mai mare măsură de ce suntem în stare. Dar am vrut, pur şi simplu, să trecem de grupe, şi ne-am atins obiectivul. Cred că am jucat bine, am luptat şi am dat totul - asta a contat cel mai mult!"

Meciul brazilienilor cu portughezii, care au evitat orice risc, s-a încheiat cu un rezultat lipsit de stălucire: 0-0.

În aceeaşi zi, jucătorii din Coasta de Fildeş i-au învins pe nord-coreeni cu 3-0, însă nici una dintre echipe nu s-a calificat în optimi. Singura consolare pentru echipa africană e că "Elefanţii" părăsesc turneul după o victorie răsunătoare.

Autor: Tobias Oelmaier / Alexandra Sora
Redactor: Robert Schwartz