România la EURO 2008!

Franz Binder18 octombrie 2007

Miercurea fotbalistică a adus românilor certidudinea că echipa lor de fotbal va participa anul viitor la tureul EURO 2008. Un mare succes pentru băieţii lui Piţurcă şi pentru fotbalul românesc.

Imagine: AP

La Bucureşti a curs şampania - la Sofia lacrimile. Pe cînd în faţa micilor ecrane suporterii români dansau de fericire la golurile realizate de Petre şi Marica în faţa Luxemburgului, vecinii de dincolo de Dunăre erau stupefiaţi de jocul slab de la Tirana, al naţionalei lor. Albanezii au condus pînă în minutul 87 cu 1 – 0 cînd în sfîrşit Berbatov a obţinut egalarea. Dar şi aceasta a fost tardivă. Cele trei puncte ale tricolorilor aveau să fie decisive pentru calificare. Oricum un sincer „mulţumesc” revine şi fotbaliştilor skipetari care i-au ţinut în şah pe bulgari.

După aflarea celor două rezultate – meciul de la Tirana terminîndu-se cu o jumătate de oră mai tîrziu – antrenorul Piţurcă s-a ţinut de cuvînt şi a deschis cu jucătorii săi la hotel sticlele de şampanie promise. La Bucureşti,Timişoara, Iaşi, Craiova, Constanţa oamenii au ieşit în stradă sărbătorind izbînda fotbaliştilor lor, făcînd din noapte zi.

Antrenorul Victor Piţurcă, artizanul principal al calificării, a declarat după meciul din Luxemburg, că echipa şi-a dorit această victorie. România care a jucat fără Mutu,a cîştigat, dar nu fără emoţii, a comentat Piţurcă.

Dar nu numai România a jubilat ieri seara. La Atena şi la Praga grecii şi cehii au sărbătorit şi ei calificarea echipelor lor pentru EURO 2008.

Echipa lui Otto Rehagel a reuşit în cuşca cu lei, la Istanbul, să întreacă Turcia cu 1 – 0, iar cehii au învins la München Germania cu un scor de forfait – 3 – 0!!!

Bucurie deci la romăni, greci şi cehi ... în schimb mare amărăciune la bulgari şi turci. Şi nu numai la ei. Suferă şi scoţienii şi englezii!

Scoţia după cîteva rezultate răsunătoare – victorii asupra francezilor şi ucrainenilor – s-au împotmolit ieri tocmai în Georgia. „Cimpoierii” au pierdut cu 0 – 2 şi astfel Italia şi Franţa au din nou prima şansă de calificare în această grupă.

Francezii au jucat ieri pe „Stade de France” la Paris, făcîndu-i pe suporteri să sufere timp de 80 de minute în partida cu Lituania. Tabela de marcaj rămăsese în acest răstimp nemişcată. Dar francezii îl mai au şi pe un Thiery Henry ... iar acesta l-a executat de două ori în minutele 81 şi 82 pe bravul portar lituanian.

Astfel francezii recîştigă poziţia fruntaşă în grupa lor şi prima şansă de calificare în lupta cu fotbaliştii scoţieni şi italieni.

Dramatică a fost şi partida de la Moscova dintre fotbaliştii ruşi şi cei englezi.

Britanicii au condus ostilităţile în teren, au dominat şi au înscris prin Rooney un superb gol în minutul 30. În partea a doua, antrenorul gazdelor l-a introdus în teren pe atacantul Pavliucenco, care avea să le vîre englezilor mortul în casă. Mai întîi el a transformat în minutul 69 o lovitură de pedeapsă pentru ca apoi să înscrie patru minute mai tîrziu golul victoriei pentru echipa Rusiei.

Astfel ruşii obţin un succes nesperat care le dă şansa, în cazul unor victorii în deplasare asupra echipelor Israelului şi Lichtenstein-ului, să obţină in extremis calificarea pentru EURO 2008.