26. maj 2011.

Borusija iz Menhengladbaha ostaje u Prvoj saveznoj fudbalskoj ligi Nemačke. Ostanak će unekoliko smiriti i duhove u upravi kluba, jer opoziciona grupa unutar kluba pokušava da promeni statut kluba i – dođe na vlast.

Borusija slavi
Borusija slaviFoto: picture alliance/dpa

Kao 16. na tabeli, Borusija iz Menhengladbaha morala je da prođe kroz baraž koji se sastojao od dve utakmice protiv trećeplasiranog drugoligaša – Bohuma. U prvoj utakmici, Borusija je pobedila sa 1:0, golom De Kamargosa u poslednjoj sekundi. Odlučujući gol revanša zabio je Marko rojs u 72. minutu. „Postigli smo malo čudo“, rekao je sportski direktor kluba, Maks Eberl. Trener Lisjen Favr je dodao: „Ovo je fantastično. Ekipa je pokazala da ima karakter. Uvek smo verovali u to što možemo“.

Bohum je u početku bio bolji

Bohum tuguje
Bohum tugujeFoto: dapd

U prvom poluvremenu, Borusija se najpre koncentrisala na defanzivu i njeni igrači su samo u retkim prilikama prelazili na protivničku polovinu terena. Domaćini su pokazali više inicijative, i njihov trud je nagrađen u 24. minutu. Posle centaršuta kapitena Bohuma Kristofa Daabrovskog, vezni igrač gostiju je, saplevši se, sproveo u sopstvenu mrežu. Borusija je imala peh i kada je u 41. minutu Mohamed Idrisu pucao glavom i pogodio – prečku.

Borusija se konsolidovala

U drugom poluvremenu, gostujuća ekipa je polako ali sigurno počela da dominira igrom. Posle lepe kombinacije, de Kamargo je u kaznenom prostoru poslužio 22-godišnjeg Rojsa, koji je savladao golmana Bohuma Andreasa Lutea. Razočarani trener Bohuma, Fridhelm Funkel, pokazao je da je fer gubitnik: „Bili smo 180 minuta ravnopravan protivnik i zaslužili smo priznanje. Erkip asa malo više sreće je ostala u Bundesligi. Srdačno im čestitam!“ Bohumljani su tako propustili šestu po redu šansu da se direktnim putem vrate u društvo najboljih.

Borusija je, s druge strane, sprečila da i treći put pređe u Drugu ligu – posle 1997. i 2007. Ostanak u Prvoj ligi će unekoliko smiriti i duhove u upravi kluba, jer opoziciona grupa okupljena oko bivšeg reprezentativca Štefana Efenberga, na godišnjoj skupštini koja se održava u nedelju, 29. maja, pokušaće da promeni statut kluba i – dođe na vlast.

Autori: A. Bether / S. Bojić
Odg. urednik: I. Đerković