2. Pređi na glavni meni
  3. Idi na ostale ponude DW

Felps izgubio od poliuretanskog odela?

29. jul 2009.

Najbolji plivač u istoriji Majkl Felps je najzad izgubio trku i svetski rekord. Bolji za čitavu sekundu bio je Pol Biderman. Tu ništa ne bi bilo sporno da Biderman nije među mnogima koji koriste famozna plivačka odela.

Biderman sledeće godine mora da menja odelo
Biderman sledeće godine mora da menja odeloFoto: AP

„Tu je, Pol Biderman, naravno, zlato za Pola Bidermana!“, bio je – razumljivo – oduševljen sportski reporter.

Postavivši svetski rekord na 200 metara slobodnim stilom dvadeset-dvogodišnji plivač iz Halea osvojio je drugu zlatnu medalju na Svetskom prvenstvu u vodenim sportovima. Biderman je popravio stari svetski rekord Majkla Felpsa, koji je osvojio 14 olimpijskih medalja, za neverovatnih 96 stotinki.

U poslednjih pet godina to je bio prvi poraz Felpsa na nekom velikom međunarodnom takmičenju. Bidermanu je uspeh obezbedila njegova taktika diktiranja trke od prvog trenutka. „Bio je to deo moje taktike. Znao sam da mi Majkl uzima vreme kod okreta i jedina mogućnost da ga pobedim bila je tokom samog plivanja“, rekao je Biderman.

Dva dana ranije Biderman je pobedio u trci na 400 metara i popravio sedam godina star svetski rekord Australijanca Jana Torpa. Odlučno je odbacio sve sumnje u doping i rekao da je samo ove godine kontrolisan dvadesetak puta.

I taktika, ali i odelo

Međutim, njegovom uspehu svakako je doprinelo visoko tehnološko plivačko odelo. Biderman je finalnu trku plivao u odelu marke Arena, koje je potpuno napravljeno od sintetičkog materijala poliuretana.

Trener Majkla Felpsa, Bob Bauman zapretio je da će povući Felpsa sa svih takmičenja dok Svetska plivačka federacija (FINA) ne zabrani upotrebu novih odela koja su dovela do masovnih obaranja svetskih rekorda.

Čelnici FINA su u Rimu potvrdili da će odela biti zabranjena, ali da odluka najverovatnije neće stupiti na snagu pre aprila 2010. U prva tri dana SP u Rimu oboreno je 15 svetskih rekorda, koliko je na prošlom prvenstvu oboreno na celom takmičenju.

autori: Arnulf Bečer / Nenad Briski

odg. urednik: Nemanja Rujević