2. Pređi na glavni meni
  3. Idi na ostale ponude DW

I slaba Španija jača od Francuza

24. jun 2012.

Fudbalska reprezentacija Španije plasirala se u polufinale Evropskog prvenstva, pošto je abi Alonso u svom 100. nastupu za nacionalni tim bio dvostruki strelac protiv Francuske.

Spain's Xabi Alonso and Santi Cazorla (L) celebrate during their Euro 2012 quarter-final soccer match against France at the Donbass Arena in Donetsk, June 23, 2012. REUTERS/Charles Platiau (UKRAINE - Tags: SPORT SOCCER)
UEFA EURO 2012 Viertelfinale Spanien vs FrankreichFoto: Reuters

Aktuelni evropski i svetski šampioni pobedili su u Donjecku sa 2:0, golovima Alonsa u 19. i iz penala u 90. minutu. Španija će u polufinalu igrati protiv Portugala, u sredu 27. juna, takođe u Donjecku. U drugom polufinalu Evropskog prvenstva u Poljskoj i Ukrajini, 28. juna u Varšavi, igraće Nemačka i pobednik duela Engleska - Italija. Španija je potpuno kontrolisala igru u prvom poluvremenu, ali je, osim akcije u 19. minutu, nedostajala završnica.

Malo otvaranje Francuza – i nedovoljno

Francuzi su prvi šut u okvir gola uputili u 32. minutu, kada je Joan Kabaj iz slobodnog udarca s oko 25 metara pokušao da savlada Ikera Kasiljasa. Lopta je išla pod prečku, ali je odlično intervenisao golman Španije. Izabranici selektora Lorana Blana u drugo poluvreme ušli su ofanzivnije nego u prvo, ali zbog grešaka u dodavanjima nisu uspeli da stvore mnogo prilika za gol. Najbolju šansu za izjednačenje imao je Matje Debuši u 60. minutu, kada je posle centaršuta Riberija šutirao glavom sa 11 metara po sredini malo preko gola.

DONETSK, UKRAINE - JUNE 23: Yohan Cabaye of France tackles Sergio Busquets of Spain during the UEFA EURO 2012 quarter final match between Spain and France at Donbass Arena on June 23, 2012 in Donetsk, Ukraine. (Photo by Laurence Griffiths/Getty Images)
UEFA EURO 2012Foto: Getty Images

Penal za jubilarca

Dva minuta kasnije Španci su mogli da povećaju prednost posle dodavanja Ćavija Ernandesa ka Fabregasu, ali je na vreme istrčao golman Ugo Loris i otklonio opasnost pred svojim golom. Do kraja meča obe ekipe su imale još nekoliko napada ka protivničkom golu, ali bez završnog udarca sve do 90. minuta kada je dosuđen penal za Španiju. Italijanski sudija Nikola Ricoli pokazao je na belu tačku posle duela Pedra Rodrigesa i Antonija Reveljea, a Alonso je jubilarnu 100. utakmicu obeležio još jednim golom. Bila je ovo prva pobeda Španije protiv Francuske na nekom velikom međunarodnom takmičenju.

France's Karim Benzema, cener, and teammates react after a Spain goal during the Euro 2012 soccer championship quarterfinal match between Spain and France in Donetsk, Ukraine, Saturday, June 23, 2012. (AP Photo/Laurent Cipriani)
UEFA EURO 2012Foto: AP

Nemci više cene Engleze od Italijana

Nemačka se naravno živo interesuje za poslednje četvrtfinale i utakmicu Engleska – Italija, posle koje će se znati ko je protivnik „pancera“ u polufinalu. U velikoj anketi internet-portala „Sport“ Nemci su glasali o kvalitetu pojedinih igrača oba tima i ispostavilo se da mnogo više cene Engleze od Italijana: većinu engleskih igrača smatraju ubedljivo boljim od svojim italijanskih kolega, a izuzetak su jedino Andrea Pirlo i Antonio Kasano, te, naravno, golman Đanluiđi Bufon. Inače, nemački mediji su puni hvale za igru svog nacionalnog tima i posebno za odvažnost i stratešku hrabrost selektora Joahima Leva koji na raspolaganju gotovo da ima dve različite postave, uz okosnicu i jedne i druge u vidu genijalnog para iz madridskog reala, Samija Kedire i Mesuta Ozila.

Autor: Saša Bojić (dpa,beta)
Odgovorna urednica: Dijana Roščić