13. mart 2010.

Šalke je pobedio, ponovo. I konačno je prvi, makar do subote uveče kada Bajern igra svoj meč protiv Frajburga. Ekipu Feliksa Magata čeka najteži mogući raspored – slede dueli protiv ostala tri najjača tima Lige.

Kuranji i Nidermajer u vazdušnom duelu
Kuranji i Nidermajer u vazdušnom dueluFoto: AP

Bila je to čudna utakmica, jedna od onih u kojima „autsajder“ napada, a „favorit“ pobedi. Ove reči su u navodnicima jer je meč Šalkea i Štutgarta meč bez favorita. Štutgart u drugom delu sezone igra sjajno i to je demonstrirao i u Gelzenkirhenu. Uzalud.

Da je Pogrebnjak uradio ono što inače radi rutinski i da je Kuzmanović bio prisebniji kada je pokušao da lobuje Nojera, Švabe bi već u prvom delu imali velikih 2:0. Ali to se nije desilo i Feliks Magat je znao šta mu je činiti u poluvremenu.

Sve stalo u deset minuta

Umesto indisponiranog Farfana, koji je više smetao Kuranjiju nego što mu je pomagao, ušao je Brazilac Edu – ali ne onaj poznati Edu koji je nekada igrao za Arsenal i Viljareal nego neki novi momak. E ovom Eduu je trebalo 40 sekundi da izazove delirijum na Šalke areni. Posle brze akcije domaćina i poklona štopera Štutgarta Serdara Taščija, Edu je lagano savladao Lemana.

Međutim, tek neka tri minuta je trajalo vođstvo Šalkea koje mu je garantovalo 1. mesto – bar do subote uveče. Već u 50. minutu tragični Tašči vadi svoju fleku. Kuzmanović je milimetarski centrirao iz slobodnjaka, a Taščiju je ostalo samo da se pokloni pred mladim Nojerom, golmanom Šalkea. Bek domaćih Vesterman je neshvatljivo izgubio strelca ovog gola iz vida što je najviše razbesnelo golgetera Kevina Kuranjija.

Međutim, ova dvojica će ubrzo doneti pobedonosni gol Šalkeu: Igrao se 55. minut kada je, ko zna zbog čega, odbrana Štugarta pokušala da izvede ofsajd zamku posle jednog prekida. U ofsajdu su, istina, ostala tri igrača Šalkea, ali ne i Vesterman koji je bio zbunjen što je odjenom sasvim sam ispred gola. Na kraju je, ipak, prisebno dodao do Kuranjija koji sa četiri metra zakucava loptu u mrežu i tako daje svoj 14 gol u sezoni.

Konačno u borbi za titulu

bundesliga Schalke Stuttgart Flash-Galerie

Sada je Kuranji na samom vrhu liste strelaca, uz Štefana kislinga iz Leverkuzena, ali, što je mnogo važnije, Šalke je konačno prvi! „Imali smo malo sreće i zato smo prezadovoljni pobedom. Ipak, pred nama je još mnogo napornog rada“, rekao je Kuranji.

I sasvim je u pravu: slede još dva derbija, protiv HSV-a i Leverkuzena – oba u gostima. A onda veliki derbi kada na Šalke arenu stiže upravo minhenski Bajern. Iako je Leverkuzen dugo bio najbolji i vodeći tim, čini se da će ipak pokleknuti u trci sa Magatovom vojskom i Van Galovom skupocenom mašinerijom.

Novog prvaka treba tražiti u ogromnom Minhenu ili malenom Gelzenkirhenu. Na samom jugoistoku ili na samom severozapadu zemlje.

Autor: Nemanja Rujević

Odg. urednik: Dijana Roščić