2. Pređi na glavni meni
  3. Idi na ostale ponude DW

Očajan fudbal i golotinja

9. novembar 2009.

U nedeljnim utakmicama najviše je profitirao Leverkuzen koji je još u petak dobio Ajntrahta sa 4:0. Naime, ni HSV ni Verder nisu pobedili. U derbiju začelja, Keln je odneo bodove berlinskoj Herti.

Štefan Kisling
Štefan KislingFoto: AP

„Neverovatno… imali smo dva šuta na celoj utakmici i pobedili smo! I to golom iz prekida, pred sam kraj“, rekao je Lukas Podolski posle velike pobede Kelna usred Berlina.

Te njegove reči najbolje opisuju i igru Kelna i utakmicu i koliko je mučno bilo gledati Hertu i Keln kako igraju nešto što ni ne liči na fudbal.

Istina, Herta je imala nekoliko šansi, a najboljeg igrača tima ove sezone (mada u Herti nije teško biti najbolji) Brazilca Rafaela poterao je težak maler. On je, naime, u prvom poluvremenu šutirao odlično sa 20 metara, pogodio levu stativu Mondragonovog gola, lopta je nekako ponovo došla do njega – no ovoga puta je Rafael sa 15 metara uzdrmao desnu stativu! I to je to. I od Herte, i od fudbala.

Hertha - Keln
Hertha - KelnFoto: picture-alliance/ dpa

Nemanja Pejčinović je standarno odigrao na poziciji levog beka za berlinski tim, dok je Gojko Kačar ušao nekoliko minuta pre kraja i ništa nije uradio, a nije ni imao priliku. Gol pomenut na početku dao je Slovenac Milivoje Novaković – taman kada su svi pomislili da od ova dva tima mogu da vide jedino tuču na sredini terena. Podolski je centrirao, lopta putovala skoro 40 metara, a Novaković sam, bez skoka, glavom pogodio sa pet matara.

Ipak, najzanimljiviji detalj meča bio je kada je jedan navijač uleteo u teren go – kao od majke rođen. Dobro, imao je kačket i patike. Onda je jurišao po terenu dok obezbeđenje nije uletelo i pokušalo da ga uhvati. I tu nastaju svi problemi koje možete zamisliti – četvorica „sekjuritia“ pokušavaju da smire „huligana“, ali ne znaju zašta da ga uhvate, kako da ga obuzdaju – kada je potpuno go. No i to se nekako završilo pa je publika nastavila da prati opisanu dosadu od utakmice.

Bodovi su na kraju spakovani u voz i zajedno sa navijačima Jarčeva otišli su u Keln. A Herta ostaje zakucana za dno sa 4 boda iz 12 utakmica.

Stari vuk Jirži Štajner

U preostale dve nedeljne utakmice, Verder i HSV su častili Bajer iz Leverkuzena i dozvolili mu da se odlepi na tri boda razlike. HSV nije uspeo da pobedi na gostovanju odličnom Hanoveru iako je dva puta vodio – golovima Jansena i Elije. Prvi put je za domaćina izjednačio Ja Konan, dok je bod doneo u poslednjim minutima veteran Jiri Štajner – sa penala.

Upravo je Čeh, stari vuk, i iznudio penal. Primio je jednu dugu loptu na ivici šesnaesterca najpre glavom, pa je pomerio nogom, a bek gostiju Rinkon je refleksno rukama pokušao da ga zaustavi. To je bilo dovoljno Štajneru da se prostre kao u partizanskim filmovima i da sudija rukom pokaže ka penalu. Hanover je bod zaslužio, a HSV može da žali za zicerom koji je Ze Robertu skinuo reprezentativni golman Robert Enke.

Borusija u starom sjaju

Verder može da bude razočaran i rezultatom, ali pre svega igrom. Bez Klaudija Pizara u timu – to nije to. Marko Marin kao da ne zna koga da gađa, ipak Hugo Almejida nije klasa kao Pizaro. Čak i tako, Verder je poveo protiv Dortmunda pred kraj prvog poluvremena. Hant je centrira na ivicu šesnaesterca, natrčao je Mesut Ozil i, više precizno nego jako, iz prve savladao Vajdenfelera.

Međutim, od tada je samo Borusija igrala fudbal. Nizale su se poluprilike u drugom poluvremenu da bi onda gostima bio poništen čist gol posle katastrofalno dosuđenog ofsajda. Ali strelac poništenog gola, Lukas Barios, uradio je nešto slično samo minut kasnije – taj gol se važio! Kasnije je golman Bremena Tim Vize čudesno odbranio Valdezu u situaciji 1 na 1 i ostavio bod kod kuće.

autor: Nemanja Rujević

odg. urednik: N. Jakovljević