14. septembar 2009.

Leverkuzen se ne šali. Volfsburg stoji. Bajern se uozbiljio. HSV je mašina. Ajntraht nastavlja. Verder kiksira. Majnc siguran. Šalke „magatovski“. Keln najgori. Nirnbergov prvenac. To je pregled petog kola Bundeslige

Keln - Šalke (Podoslki, Kobiašvili i Moric)
Keln - Šalke (Podoslki, Kobiašvili i Moric)Foto: AP

U nedeljnim mečevima viđeno je veoma malo od fudbala. Verder je zadržan na svom terenu od Hanovera (0:0). Zeleni su se propisno ispromašivali i titulu junaka utakmice odneo je golman gostiju Florijan Fromlovic. Mladić je stao na gol umesto reprezentativca Nemačke Roberta Enkea koji je dobio stomačni virus i pokazao da Hanover ima dva vrhunska golmana. Fromlovic je razočarao domaće navijače posebno kada je u 57. minutu, u jednom napadu, skinuo dva zicera Klaudiju Pizaru.

Imao je i Hanover šanse u ovom lokalnom derbiju: pre svega preko Jirija Štajnera koji ponovo igra u vrhunskoj formi. Na kraju gosti ostaju prezadovoljni i bodom, a Verder rezultat može da smatra novim kiksom. Tim iz Bremena je propustio priliku da se probije na treće mesto, dok je Hanover lagano stao na noge i nalazi se u grupi timova koji imaju po pet bodova.

Keln pravi fenjeraš

Keln, recimo, nije stao na noge, a prva pobeda nije bila ni blizu. Magatov Šalke je uhvatio Jarčeve „na prepad“. Tek što je lopta krenula sa centra, „kraljevsko plavi“ su izborili korner posle kog je dobro skočio Asamoa, a loptu u gol ubacio Farfan. Podolski je izjednačio već u 6. minutu i, na razočarenje prepunog stadiona, to je bilo sve što je viđeno od Kelna. Usledio je novi „prepad“. Tek što je lopta na početku drugog poluvremena krenula sa centra, Šalke je izveo najlepšu akciju utakmice: ovog puta je Farfan bio asistent, a Kobijašvili lagano savladao Mondragona.

Ostalo viđeno od Kelna je premalo da se osvoji makar i bod protiv disciplinovanog Magatovog Šalkea. Nekoliko pokušaja Podolskog, loša reakcija Novakovića i ambiciozan pokušaj Maniša je sve što su domaći pripremili. Ekipa Zvonimira Solda je sada jedina bez pobede u Ligi, a dalje sledi gostovanje Štutgartu i „sačekivanje“ razgoropađenog Leverkuzena. Šalke 04 je izvadio fleke šokantnog poraza od Frajburga i sada je dobar – treći.

Vukovi više ne ujedaju

U subotnjem derbiju Leverkuzen je odneo bodove iz Volfsburga. Posle crvenog kartona golmana domaćih Dijega Benalja, Rolfes je postigao dva gola za Leverkuzen. Ovaj drugi je došao posle penala koji je skrivio nervozni Italijan Andrea Barzalji. Ubrzo je i napadač Bajera Eren Derdijok zaslužio isključenje tako da su oba tima, pre poluvremena, igrala sa po desetoricom.

U drugom delu je Renato Augusto povisio na 3:0, a Vukovi su počeli da igraju tek kada je Misimović pogodio iz slobodnog udarca. Džeko je meč počeo sa klupe, a kada je ušao iznudio je penal koji je realizovao Grafite. Sve je to bilo premalo da se šampion potpuno vrati u igru. Sada Volfsburg ima mršavih 6 bodova – startovao je sa dve pobede, a nastavio sa tri poraza. Leverkuzen je odličan – 13 bodova i deoba prvog mesta.

Loš debi Kuzmanovića

HSV je rutinski pobedio Štutgart (3:1), a sve golove je postigao udarcima sa dvadesetak metara koji su bili preteški za Lemana. Strelci su bili Petrić, Elia i Ze Roberto dok je nadu gostima u jednom trenutku dao Pogrebnjak (smanjio je tada na 2:1). Zdravko Kuzmanović nije imao debi iz snova pošto je za dvadesetak minuta u igri uspeo samo da „proda“ loptu Trohovskom koji je prosledio napred za treći gol HSV-a. Hamburg ostaje prvi, Štutgart bi mogao da izleči rane u sledećem kolu kada dočekuje Keln.

Bajern je protutnjao Dortmundom. Iako je Borusija počela odlično – povela preko Humelsa, a Zidan i Rangelov se ispromašivali, sve se završilo potpuno drugačije: najpre je u prvom delu izjednačio Gomez. On i Altintop su na poluvremenu ustupili svoja mesta Riberiju i Mileru što je ubrzalo Bajern do maksimuma. Golove su do kraja dali Švajnštajger, Riberi i dva puta mladi Miler. Bavarci su počeli da igraju i u dobrom raspoloženju čekaju Nirnberg, dok Borusija ide Hanoveru.

Pobede „malih“

Hofenhajmov ubojiti napad je najzad opravdao takav epitet: Demba Ba, Činedu Obasi i Komper – za lakih i ubedljivih 3:0 protiv Bohuma. Sada Hofenhajm stoji na 8 bodova, dok Bohum ostaje pred zonom ispadanja sa četiri.

Majnc je ispratio Hertu istim rezultatom kao i Bajern pre tri nedelje. Herta je povela golom Rumuna Nikua u drugom poluvremenu, ali je izjednačio Ivanšic iz penala koji je skrivio Srbin Nemanja Pejčinović. Bens je doneo pobedu Majncu pet minuta pre kraja utakmice. Herta, sa samo tri boda, tavori u zoni ispadanja dok Majnc ima zavidnih osam bodova.

Ajntraht je golovima Franca i Majera došao do važnih bodova na gostovanju u Frajburgu i do pozicije broj 4. Nirnberg je do prve pobede došao protiv Menhengladbaha – jedini gol na utakmici dao je Kluge već u šestom minutu.