Fituesi i Çmimit Nobel për Paqen, Liu Xiaobo, lirohet nga burgu | Bota | DW | 26.06.2017

Bota

Fituesi i Çmimit Nobel për Paqen, Liu Xiaobo, lirohet nga burgu

Nobelisti i paqes Liu Xiaobo është liruar me kushtë. Të burgosurit iu konstatua një kancer i pashërueshëm në mëlçi, tha avokati i tij.

Friedensnobelpreis 2010 für Liu Xiaobo (picture-alliance/NTB scanpix)

I burgosuri Fituesi i Çmimit Novel për Paqe, kinezi Liu Xiaobo vuan sipas avokatit të tij nga "kanceri i mëlçisë që është në fazë të avancuar". Shnag Baojun tha për agjencinë gjermane të shtypit në Pekin, se 61-vjeçari është sjellë nga burgu në spitalin e Shenyang të provincës Liaoning, për të marrë trajtimet mjekësore.

Aktivisti për të drejtat civile u dënua në vitin 2009 me akuzën "cënim i pushtetit shtetëror" me njëmbëdhjetë vite burg. Në vitin 2010 ai morri Çmimin Nobel për Paqe. Në ceremoninë e dorëzimit të çmimeve, karrikja e tij ishte e zbrazur. Gruaja e tij Liu Xia qysh atherë mbahet në arrest shtëpie në shtëpinë e saj në Pekin.

Liu Xiaobo ishte kryetar nderi dhe bashkë-autor i "Kartës 08" ku 300 Intelektualë bën thirrje për reforma demokratike, origanizuar nga Klubi Pen. Studiuesi i Letërsisë ka qenë i burgosur disa herë edhe pas lëvizjes së përgjakshme demokratike në vitin 1989 në Pekin.

Albanian Shqip

Amharic አማርኛ

Arabic العربية

Bengali বাংলা

Bosnian B/H/S

Bulgarian Български

Chinese (Simplified) 简

Chinese (Traditional) 繁

Croatian Hrvatski

Dari دری

English English

French Français

German Deutsch

Greek Ελληνικά

Hausa Hausa

Hindi हिन्दी

Indonesian Bahasa Indonesia

Kiswahili Kiswahili

Macedonian Македонски

Pashto پښتو

Persian فارسی

Polish Polski

Portuguese Português para África

Portuguese Português do Brasil

Romanian Română

Russian Русский

Serbian Српски/Srpski

Spanish Español

Turkish Türkçe

Ukrainian Українська

Urdu اردو