Madridi bllokon sistemin e numёrimit pёr referendumin nё Katalonjё | Evropa | DW | 01.10.2017

Evropa

Madridi bllokon sistemin e numёrimit pёr referendumin nё Katalonjё

Matja e forcave mes qeverisё qendrore tё Spanjёs dhe nacionalistёve katalonjas po vazhdon. Guardia Civil (garda civile) hyri nё qendrёn e IT-sё tё qeverisё rajonale dhe sekuestroi sistemin e numёrimit tё votave.

Spanien Referendum Katalonien Polizei (Getty Images/AFP/P. Barrena)

Policia qendron pёrballlё pёrkrahёsve tё referendumit qё demonstrojnё nё pёr pavarёsinё e Katalonjёs. Autoritetet spanjolle po pёrpiqen me intensitet pёr ta ndaluar referendumin pёr pavarёsinё e Katalonjёs.

Spanien Referendum Katalonien Polizei (Getty Images/D. Ramos)

Njё zёdhёnёs i qeverisё qendrore njoftoi, se disa nёpunёs tё njёsisё shtetёrore tё policisё Guardia Civil nё Barcelonё kanё siguruar aksesin nё qendrёn katalonjase tё teknologjisё dhe komunikacionit, ku ndodhet sistemi i numёrimit tё votave. Pёrmes bllokadёs sё sistemit elektronik duhet tё ndalohet njё votim online. Me kёtё ёshtё dhёnё njё "goditje e mёtejshme pёr thirrjen ilegale pёr referendum", tha zёdhёnёsi nё Madrid.

Katalonjasit tё pёrҁarё pёr pavarёsinё

Presidenti rajonal i Katalonjёs Carles Puigdemont i tha gazetёs "Frankfurter Allgemeinen Zeitung", se miliona zgjedhёs do tё marrin pjesё nё njё "cunam demokratik" nё votime. Agjencisё Reuters ai i deklaroi, se mё shumё se nё 2000 qendra votimi janё pёrgatitura tё gjitha - ka kuti votimi dhe fletё votimi, "tё gjitha qё u duhen njerёzve pёr tё shprehur mendimin e tyre".

Spanien Referendum Katalonien Polizei (Getty Images/AFP/P. Barrena)

Njё milionё pjesёmarrёsh?

Separatistёt ndёrkaq kanё deklaruar si objektiv tё tyre qё tё arrijnё njё pjesёmarrje prej njё milionё votuesish. Duke marrё parasysh aksionet e pengimit tё votimit njё milionё vota "paraqesin njё sukses tё madh", tha presidenti i "Asamblesё Kombёtare Katalonjase" (ANC), Jordi Sánchez, nё Barcelonё. Pёr tё votuar u ёshtё bёrё thirrje mё shumё se 5,3 milionё katalonjasve. Kundёrshtarёt e referendumit nuk do tё marrin pjesё nё votim.

Spanien - Referendum für Katalonien - Proteste in Barcelona (Reuters/S. Vera)

Tё shtunёn (30.09) nё mbarё Spanjёn dolёn pёr protesta kundёrshtarё dhe pёrkrahёs tё referendumit.

Albanian Shqip

Amharic አማርኛ

Arabic العربية

Bengali বাংলা

Bosnian B/H/S

Bulgarian Български

Chinese (Simplified) 简

Chinese (Traditional) 繁

Croatian Hrvatski

Dari دری

English English

French Français

German Deutsch

Greek Ελληνικά

Hausa Hausa

Hindi हिन्दी

Indonesian Bahasa Indonesia

Kiswahili Kiswahili

Macedonian Македонски

Pashto پښتو

Persian فارسی

Polish Polski

Portuguese Português para África

Portuguese Português do Brasil

Romanian Română

Russian Русский

Serbian Српски/Srpski

Spanish Español

Turkish Türkçe

Ukrainian Українська

Urdu اردو