Martin Schulz jep dorëheqjen si kryetar i SPD-së | Gjermania | DW | 14.02.2018

Gjermania

Martin Schulz jep dorëheqjen si kryetar i SPD-së

Ish-kryetari i Parlamentit Evropian, Martin Schulz ka dhënë dorëheqjen si kryetar i Partisë Socialdemokrate Gjermane. Andrea Nahles u propozua për pasardhëse të tij. Por përpara se ta marrë detyrën, partia do të votojë.

Deutschland Schulz erklärt sofortigen Rückzug von der SPD-Spitze (Reuters/F. Bensch)

Martin Schulz bëri të ditur të martën se e dorëzoi pozicionin e tij si kryertar i Partisë Socialdemokrate Gjermane me efekt të menjëhershëm. Ish-kandidati i pasuksesshëm për kancelar  i kësaj partie dhe ish-kryetari i Parlamentit Evropian e mori vendimin pas ditësh debatesh për personelin në radhët e Partisë Socialdemokrate Gjermane.

Në fjalën e tij të dorëheqjes, ish-kreu i SPD-së tha se partia ka nevojë për "ripërtëritje". Ish-ministrja e Punës dhe aktualisht kryetare e grupit parlamentar socialdemokrat në Bundestag, Andrea Nahles me një vendim unanim të drejtuesve të SPD-së u propozua për kryetare të partisë, tha Schulz.

Po të zgjidhet në këtë post në kongresin e partisë në prill në Wiesbaden, Nahles do të ishte gruaja e parë që do të drejtonte SPD me histori 150 vjeçare. Veç Nahles, për postin e kryetares së partisë kandidon kryetarja e bashkisë së Flensburgut, Simone Lange.

Kryetari i Bashkisë së Hamburgut, Olaf Scholz, i cili mendohet se do të marrë postin e ministrit të Financave në qeverinë e ardhshme, do të drejtojë në mënyrë provizore partinë deri në 22 prill, në bazë të burimeve partiake.

Klingbeil, Nahles, Scholz (Getty Images/AFP/T. Schwarz)

Rënia e Schulzit nga pushteti

Deklarata e së martës mbyll një javë të paqetë për ish-kryetarin e SPD-së, pas dakordimit të enjten e kaluar të partisë së tij që të formojë një koalicion me kristjandemokratët (CDU) të Angela Merkelit dhe me aleatët e tyre bavarezë, Bashkimin Kristjansocial (CSU).

Vetëm dy ditë pas arritjes së koalicionit, Schulzi bëri të ditur se do të heqë dorë nga dëshira e tij për të marrë postin e ministrit të Jashtëm. Këtë deklaratë ai e bëri pas kritikave të forta nga partia e tij, se po e kërkon këtë post në një kohë kur më parë pati thënë se nuk do të bëhej pjesë e qeverisë së ardhshme gjermane. Kritika për dëshirën e tij për këtë post, Scholzit i erdhën edhe nga kolegu i partisë, ministri aktual i Jashtëm i Gjermanisë, Sigmar Gabriel.   

Ndarje brenda SPD-së

Mosmarrëveshjet në krye të SPD-së e shmangën vëmendjen nga përpjekjet e drejtuesve të partisë për t'i bindur anëtarët që të votojnë në mbështetje të marrëveshjes së koalicionit. 464.000 anëtarët e SPD-së do të hedhin në votë marrëveshjen. Rezultatet e votimit do të bëhen të ditura në 2 mars. Aktualisht, SPD është e ndarë për vendimin për të hyrë në koalicionin e madh të ri me Merkelin.

Albanian Shqip

Amharic አማርኛ

Arabic العربية

Bengali বাংলা

Bosnian B/H/S

Bulgarian Български

Chinese (Simplified) 简

Chinese (Traditional) 繁

Croatian Hrvatski

Dari دری

English English

French Français

German Deutsch

Greek Ελληνικά

Hausa Hausa

Hindi हिन्दी

Indonesian Bahasa Indonesia

Kiswahili Kiswahili

Macedonian Македонски

Pashto پښتو

Persian فارسی

Polish Polski

Portuguese Português para África

Portuguese Português do Brasil

Romanian Română

Russian Русский

Serbian Српски/Srpski

Spanish Español

Turkish Türkçe

Ukrainian Українська

Urdu اردو