Qeveria belge në krizë | Evropa | DW | 12.01.2018

Evropa

Qeveria belge në krizë

Skandali për dëbimin e azilkërkuesve sudanezë nga Belgjika në Sudan po acarohet, sepse dyshohet se ata janë persekutuar dhe torturuar nga regjimi i presidentit Omar Hassan al-Bashir.

Israel Samuel Akue Flüchtling Sudan Tel Aviv Abschiebung Religion Fanatismus (Reuters)

Rrallë mund të përcaktohet shkaku i një krize qeveritare me kaq saktësi si aktualisht në Belgjikë. Skena e ngjarjes është Parku Maximilien në Bruksel. Që nga viti 2015 aty zbarkojnë emigrantë. Disa qindra syresh vazhdojnë të presin aty për dokumentet ose për të vazhduar rrugën e tyre për në Britaninë e Madhe. Parku Maximilien është për shumë belgë simbol i dështimit të shtetit belg në krizën e refugjatëve. Debati u shtua deri në masën e një krizë qeveritare që i kushtoi madje Charles Michelit postin si kryeministër.

Tani qeveria liberale e djathtë nën kryeministrin Michel duhet të përballet me akuzën se i ka dorëzuar sudanezë që kanë kërkuar mbrojtje në Belgjikë, regjimit të presidentit Omar Hassan al-Bashir. Aty ata janë persekutuar dhe torturuar.

Sudan Omar Hassan Ahmad al-Bashir (picture-alliance/AA/E. Hamid)

Presidentit Omar Hassan al-Bashir

E pabesueshme, ky qe reagimi i opozitës. Vitin e kaluar në Bruksel qëndroi një delegacion sudanez dhe i dorëzoi qeverisë belge një listë me emrat e 43 sudanezëve duke kërkuar estradimin e tyre. Belgjika e pranoi këtë kërkesë dhe i nisi personat e kërkuar me avion në Kartum. Një bashkëpunim i tillë i vërtetë me një diktaturë nuk mund të tolerohet, thotë Julie Fernandez-Fernandez, e Partisë Socialiste.

Belgjika rrezikon emrin e mirë

Me veprime të tilla Beligjika rrezikon emrin e saj të mirë që në arenën ndërkombëtare dhe në radhët e OKB-së. Socialistja Julie Fernandez-Fernandez kritikon sidomos sekretarin e shtetit për azilin dhe migrimin Theo Francken, që sipas saj vetëm synon të heqë qafe refugjatët, madje edhe duke shkelur të drejtat e njeriut.

Belgien Theo Francken (picture alliance/dpa/A. Belot)

Theo Francken

Sipas politikanes opozitare,  Theo Francken ka bërë pa asnjë lloj transparence një "marrëveshje të pistë" me Sudanin dhe presidentin e tijj, kundër të cilit nga viti 2009 është në fuqi një urdhër arresti ndërkombëtar për krime kundër njerëzimit.

Kritika të ashpra ndaj kësaj politike ushtron edhe eksperti për Lindjen e Mesme, Koert Debeuf. Sipas shënimeve të tij me disa persona që i kanë ekstraduar nga Belgjika në Sudan mund të thuhet se të paktën tre prej tyre janë keqtrajtuar rëndë apo janë torturuar.

Qeveria nuk duket se i bën përshtypje kritika

Qeveria duket se do ta anashkalojë skandalin që po vazhdon prej javësh. Një komision i pavarur hetimor i mbledhur me ngut duhet të paraqesë një herë rezultatin e vet, e deri atëherë nuk ka arsye për të komentuar, thuhet në përgjigjen e Ministrisë për Azil dhe Migracion për pyetjet e bëra me shkrim nga DW-ja.

Kryeministri Michel dha ndërkohë urdhër të ndalimin e çdo eksradimi deri në një njoftim tjetër. Megjithatë, ai tha se nuk mund ta plotësojë kërkesën e opozitës që ministri përgjegjës të  japë dorëheqjen pa e vënë qeverinë e tij në rrezik. Sepse në këtë rast partneri nacionalist i djathtë N-VA kërcënon me daljen nga koalicioni.

Albanian Shqip

Amharic አማርኛ

Arabic العربية

Bengali বাংলা

Bosnian B/H/S

Bulgarian Български

Chinese (Simplified) 简

Chinese (Traditional) 繁

Croatian Hrvatski

Dari دری

English English

French Français

German Deutsch

Greek Ελληνικά

Hausa Hausa

Hindi हिन्दी

Indonesian Bahasa Indonesia

Kiswahili Kiswahili

Macedonian Македонски

Pashto پښتو

Persian فارسی

Polish Polski

Portuguese Português para África

Portuguese Português do Brasil

Romanian Română

Russian Русский

Serbian Српски/Srpski

Spanish Español

Turkish Türkçe

Ukrainian Українська

Urdu اردو