Среќен роденден, Мадона

Бунтовничката

Мадона Луиза Чиконе се претстави во повеќе верзии во својата речиси 40-годишна кариера. Хитот "Like a Virgin" ја катапултираше во статус на суперѕвезда во 1984 (на фотографијата). На МТВ музичките награди излезе од свадбена торта облечена како невеста, танцувајќи ласцивно, а потоа се превртуваше по подот во сугестивна поза.

Среќен роденден, Мадона

Музата на Готје

Мадона не ја интересира конвенцијата, особено не кога станува збор за модата. Со нејзината секси и провокативна репутација, не е ни чудо што беше привлечена од сличен „енфан терибл“: францускиот дизајнер Жан Пол Готје. Тој дизајнираше дел од нејзините костуми за настапи, вклучително и легендарниот корсет.

Среќен роденден, Мадона

Актерка

Актерската кариера на Мадона не секогаш беше спектакуларна. Освои повеќе „Златни малини“ за особено лоша глума. Во 1990 глумеше заедно со Ворен Бити во Дик Трејси и доби големи пофалби за улогата. Инспирирана од филмот, го продуцираше албумот Breathless со мега хитот "Vogue."

Среќен роденден, Мадона

Секс бомба

За многу кусо време Мадона стана суперѕвезда, но продолжи енергично да работи на својата кариера, со тенденции кон еротски самопортретирања и егзибиционизам. Документарецот од 1991 - Мадона: Вистина или храброст, е хроника на нејзините турнеи и приватен живот. Неколку години подоцна колекцијата на еротски фотографии наречена Секс се продаде во милиони примероци.

Среќен роденден, Мадона

Езотерија

Мадона се открива себеси одново и одново. Во 1998 го издаде синглот "Frozen" од албумот кој победи на Греми, Ray of Light. Мадона ги напушти костимите на Готје, ласцивното танцување и еротските алузии. По раѓањето на своето прво дете, се претстави во езотерично светло и далеку поконзервативна од кога било претходно.

Среќен роденден, Мадона

Бакнежи на јавна сцена

Мадона сепак никогаш целосно не го загуби еротскиот набој. На МТВ наградите во 2003 ги бакна колешките Кристина Агилера и Бритни Спирс на сцената. Во 2015, излезе видео-клип на кој го бакнува канадскиот рапер Дрејк. Тој не делуваше премногу возбуден.

Среќен роденден, Мадона

Сопруга

Мадона го нарекуваше својот прв сопруг, актерот Шон Пен „најкул маж во универзумот“ и му го посвети албумот "True Blue". Бракот издржа четири години. Во 1996 година ја доби ќерката Лордес со својот личен тренер и момче Карлос Леон. Во 2000 се омажи за британскиот режисер Гај Ричи со кого го доби синот Роко. Бракот траеше осум години.

Среќен роденден, Мадона

Мајка

Мадона не застана на две биолошки деца: во 2006 ја посети африканската држава Малави, го сретна 13-месеци стариот Давид и го посвои. Критичарите велат дека го купила правото да го посвои. Повторно во Малави во 2009 ја посвои Мерси, а во 2017 и близначките Естер и Стела, со што се комплетираше семејството.

Среќен роденден, Мадона

Добротворна работа

Мадона ја основаше организацијата Raising Malawi во 2006 со цел поддршка на луѓето на една од најсиромашните земји во светот. Во едукативни и здравствени проекти таа инвестираше милиони долари од своето богатство.

Среќен роденден, Мадона

Поп ѕвезда

Кариерата на Мадона отсекогаш ја следеле озборувања, скандали, подеми и падови. Отпишувана од критичарите повеќепати, таа секогаш се враќа на сцената со нов хит. Турнејата Бунтовничко срце од 2015 (на фотографијата) засега е нејзината последна. Обожавателите можат да очекуваат нов албум до крајот на годинава. Тоа ќе биде нејзиниот 14 студиски албум.

Мостови и објекти кои се урнаа

Мостот Чирахара, Колумбија

Мостот Чирахара требаше да поврзува два тунела. Но, кога во јануари 2018 година требаше да се поврзат два дела од мостот, се случи несреќа. Се урна еден од столбовите. Загинаа девет лица. Причина за уривањето беше грешка во конструкцијата. Од истата причина беше акутно загрозен од уривање и друг дел од мостот. Затоа мостот беше урнат со експлозив во јули 2018.

Мостови и објекти кои се урнаа

Мостот Студенка, Чешка

Кога се урна на 8 август 2008 година, работниците само што имаа почнато со санација на мостот Студенка. Во моментот на уривањето еден воз беше упатен во насока на градилиштето. Машиновозачот се обидел да кочи, но било предоцна. Возот се втурна во урнатините со брзина од 120 км на час. Сѐ уште до крај не е разјаснето зошто се урна мостот, но познато е дека конструкцијата имала повеќе недостатоци.

Мостови и објекти кои се урнаа

Мостот Мисисипи, САД

Мостот долг 581 метри поврзуваше два кварта на Минеаполис. Автомобилите возеа по осум ленти над реката Мисисипи. Неколку дена пред уривањето на мостот почна негова санација. Слободна беше само една лента. Сепак, уривањето на мостот среде сообраќаен шпиц, на 1 август 2007 година, однесе 13 човечки животи. Причина за уривањето - грешка во контрукцијата.

Мостови и објекти кои се урнаа

Зградата Сампун, Јужна Кореја

Зградата Сампун во Сеул се урна за само неколку секунди. Во уривањето на стоковната куќа, на 29 јуни 1995 година, животот го загубија над 500 лица. Причина: не се почитувале градежни прописи, конструкцијата не била добра и се применувале несоодветни градежни материјали.

Мостови и објекти кои се урнаа

Зградата Рана Плаза, Бангладеш

Една од најголемите трагедии е уривањето на осумкатницата „Рана Плаза“ во Бангладеш, на 24 април 2013 година, кога животот го загубија 1135 луѓе. Само еден ден претходно било утврдено дека зградата има пукнатини, а полицијата забранила пристап до објектот. Но, до тоа се држеле малкумина. Во уривањето загинаа пред сѐ текстилни работнички од фабрика сместена во објектот.

Македонија

Albanian Shqip

Amharic አማርኛ

Arabic العربية

Bengali বাংলা

Bosnian B/H/S

Bulgarian Български

Chinese (Simplified) 简

Chinese (Traditional) 繁

Croatian Hrvatski

Dari دری

English English

French Français

German Deutsch

Greek Ελληνικά

Hausa Hausa

Hindi हिन्दी

Indonesian Indonesia

Kiswahili Kiswahili

Macedonian Македонски

Pashto پښتو

Persian فارسی

Polish Polski

Portuguese Português para África

Portuguese Português do Brasil

Romanian Română

Russian Русский

Serbian Српски/Srpski

Spanish Español

Turkish Türkçe

Ukrainian Українська

Urdu اردو