2. Mergi direct la meniul principal
  3. Accesează direct mai multe site-uri DW

CM de Fotbal FIFA 2014: Germania a zdrobit Brazilia și este în finală

Olivia Gerstenberger/os9 iulie 2014

Meci magic pentru naționala Germaniei și seară de coșmar pentru gazdele braziliene: 7:1 pentru unsprezecele german. După primele 30 de minute era deja 0-5. Brazilia este în stare de șoc.

Imagine: Reuters

Există zile în care totul îți iese perfect. O astfel de zi a fost pentru fotbaliștii naționalei germane 8.7.2014. Germania va juca din nou finala, după cea pierdută în 2002 tocmai în fața Braziliei. Cu 7:1 împotriva gazdei Brazilia, naționala germană a înregistrat astfel cea mai categorică victorie din istoria semifinalelor Cupei Mondiale. În plus, cu golul înscris aseară, Miroslav Klose a ajuns la un total de 16 reușite la campionatele mondiale, devenind cel mai bun marcator din istoria competiției. "Nu era de așteptat o asemenea victorie, se vede astfel cât de diferit pot să decurgă meciurile", a rezumat Thomas Müller evoluția de marți seară.

Pentru Germania au marcat Thomas Müller (minutul 11), Klose (23), de două ori Toni Kroos (24/26), Sami Khedira (29), plus o nouă dublă semnată după pauză de André Schürrle (69/79). Golul de onoare al gazdelor a fost reușit de Oscar (90).

Brazilia a început tare, dar a căzut psihic după primele goluri primite. A fost cea mai grea înfrângere din istoria CM pentru echipa care a câștigat de cele mai multe ori trofeul.

În finala din 13 iulie de pe legendarul stadion Maracana din Rio de Janeiro Germania va întâlni învingătoarea dintre Argentina și Olanda. Brazilia va juca finala mică împotriva echipei care va pierde miercuri seară semifinala a doua.

Fußball WM 2014 Halbfinale Deutschland Brasilien Jubel

Neymar a lipsit

Antrenorul Germaniei Joachim Löw a început cu același 11 care a trecut în sferturi de Franța. Căpitanul Philipp Lahm a început pe flancul drept al apărării, Per Mertesacker a luat loc pe bancă. De partea cealaltă, antrenorul brazilian Luiz Felipe Scolari l-a introdus pe apărătorul lui Bayern Dante pentru suspendatul Thiago Silva. În locul superstarului Neymar, accidentat în sfertul cu Columbia, a fost introdus Bernard. Noul căpitan David Luiz și portarul Julio Cesar au ținut în mâini la intonarea imnului tricoul lui Neymar - un moment emoționant.

Fußball WM 2014 Halbfinale Deutschland Brasilien

Primele zece minute promiteau un meci dârz, în care orice deznodământ era posibil. Brazilia a început cu presiune asupra jumătății germane de teren, susținută frenetic de 60.000 de spectatori. Apoi a venit golul lui Müller, al cincilea la acest turneu, care a răsturnat totul în favoarea Germaniei.

Nici nu și-au revenit bine din șocul primului gol jucătorii brazilieni și era deja 5-0, o adevărată ploaie de goluri, patru în șapte minute. Fără Thiago Silva, apărarea braziliană a fost devastată de furia atacului german.

A opta finală pentru Germania

Devastați au fost și zecile de milioane de fani brazilieni din întreaga țară. În a doua repriză, jucătorii brazilieni au încercat să mai reducă din proporțiile scorului, dar portarul german Manuel Neuer s-a opus salvator în numeroase rânduri. În plus, Schürrle a ținut să-și treacă și el numele pe tabela de marcaj, de două ori chiar. La final, un 1-7 care pecetluiește un marș triumfal al Germaniei în a opta finală de CM disputată de această țară.