3. Accesează direct mai multe site-uri DW
Sport

Naţionala de fotbal a Germaniei a părăsit CM2018

27 iunie 2018

Pentru prima oară în cei 84 de ani de participare la campionatele mondiale, echipa naţională de fotbal a Germaniei a părăsit competiţia încă din faza grupelor, nereuşind să îşi apere titlul obţinut acum patru ani.

Suportere germane, după meciul Germania - Coreea de Sud
Suportere germane, după meciul Germania - Coreea de SudImagine: Getty Images/AFP/MacDougall

Germania, campioana en titre, a fost eliminată de la Cupa Mondială de fotbal din Rusia, după ce a fost învinsă de Coreea de Sud, cu scorul de 2-0, miercuri, la Kazan, în ultimul său meci din Grupa F. Prestaţia jucătorilor germani nu a convins nici astăzi, permiţând sud-coreenilor o victorie de senzaţie.

"Mannschaft"-ul avea nevoie de o victorie în fața asiaticilor pentru a-şi asigura calificarea. Primul gol al sud-coreenilor a venit în minut de prelungire, după ce arbitrul a decis consultarea sistemului VAR, pentru offside, golul fiind însă validat. Echipa Coreei de Sud a mai înscris un gol prin Son Heung-Min, care a scăpat singur în fața porții, portarul Neuer fiind surprins în jumătatea adversă.

Golul de 1-0 înscris de Kim Young-gwon
Golul de 1-0 înscris de Kim Young-gwonImagine: Reuters/P. Olivares

În celălalt meci al grupei F, Suedia a învins Mexic cu scorul de 3-0, reuşind astfel să se califice în optimile de finală din poziţia de lider al grupei. Mexicanii merg mai departe de pe locul secund şi vor întâlni în optimi Brazilia.

Coreea de Sud a terminat grupa pe locul 3, datorită golaverajului, în timp ce echipa germană s-a clasat pe ultimul loc.

Germania este prima deţinătoare a titlului mondial - dar a şasea consecutivă - care părăseşte un campionat mondial în faza grupelor. La fel au păţit Italia (1960, 2010), Brazilia (1966), Franţa (2002) şi Spania (2014).